ПочетокРаботно претседателствоЧленовиСемејствата на членовитеСпонзориКонтролен одборФотографииКорисни адресиКонтактАрхиваАрхива 2011 избори
Добродојдовте на интернет страните на Друштвото „Македонија“ - Echallens
Основано во 1989
Турнир во мал фудбал 2014 St-Barthélemy
15.09.2013-Турнир во голем фудбал по повод 8-ми Септември
Турнир во мал фудбал 2013 St-Barthélemy
Караван низ Македонија 2014
Годишна програма 2013
Стара-Нова Година 2014
Меморијален турнир во мал фудбал Борис Трајковски
Неделен фудбал
Весниците за Друштвото
Македонија 2025
Новогодишен ручек 2013 со локалната власт и членовите на друштвото
Почеток
 
 
 
 

30 години ЈУБИЛЕЈ - активности преку цела година

Дрим Тим“ во Ешалан по повод Стара Нова Година на 12 Јануари 2019 година.
Во рамки на одбележувањето на 30 годишниот јубилеј, богата програма и изненадување
за гостите во знак на јубилејот

 

Повик на годишно собрание
Македонското Добротворно Друштвото „Македонија“од
Eшалан (Есhallens) на 07.02.2015 со почеток oд 19 часот во Goumons-la-Ville, го свикува своето редовно реизборно годишно собрание со следниот

Дневен ред

1. Извештај за работата на друштвото за изминатата 2014 година,
    од страна на Зоран Костадинов
- секретар на друштвото;

2. Работен извештај за 2014 година на Иван Трајков - претседател на друштвото;

3. Финансов извештај на Атанас Ѓоргиев - благајник на друштвото;

4. Избор или реизбор на работното претседателство;

5. Прием на нови членови;

6. Предлог програма за 2015 година;

7. Разно.

 

Учеството на македонската жена во македонските работи од секогаш билo oд голема важност, па затоа почитувани ве замолуваме и вашите сопруги да земат учество на редовното реизборно годишно собрание.

Нешто за вистината и невистината:

Друштвото почива врз основните темели на вистината.

А невистината која не постои и која никогаш не победува.

А вистината не може никогаш да биде уништена, ете тоа е МДД „Македонија“.

На крајот од состанокот следува аператив за присутните членови и гости.

Ве молиме да го пријавите вашето присуство, или отсуство на долу најавените броеви, тоа би ни дозволило да подобро го припремиме и планираме аперитивот.

 Tрајков Иван: 079 331 72 40                                                        Костадинов Зоран: 079 501 32 14


Почитувани,
На 06.09.2012 од 10 часот во Школската сала на Goumoens-la-Ville, Друштвото „Македонија“ од Ешалан и Хорот од Goumoen-la-Ville, заедно со гостите кои ќе патуваaт во Македонија, свикуваат информативен состанок во врска со патувањето во Македонија, кое е предвидено на 18.09.2014 до 24.09.2014 година.
 
После состанокот следува аператив за сите присутни  гости во организација на МДД „Македонија“ од Echallens.
 


КАРАВАН НИЗ МАКЕДОНИЈА                                            
 
Посета на Македонија: 91 Швајцарец и 9 Македонци ќе ја посетат Македонија од 18.09.2014 до 24.09.2014 година.
 
Македонското друштво „Македонија“ од Ешален (Echallens-CH) е формирано во мај 1989 година од нашата дијаспора во Романскиот дел на Швајцарија.

Седиштето на друштвото е градот Ешалан кој се наоѓа на 15 километри северно од Лозана.

Друштвото „Македонија“ од Ешалан  оваа 2014 година, слави јубилеј од 25 години  постоење, eдно oд најстарите друштва во Швајцарија, основано дури пред непосредното осамостојување на Република Македонија.

 

По повод 25 годишниот јубилеј на Друштвото, сакаме да го одбележиме, покрај другото, со доведувањето на машкиот Хор „Хармонија де Кампањ“ (L'Harmonie des Campagnes) од Романскиот дел на Швајцарија во седмодневна посета на Македонија групата ја сочинуват 100 гости од кои 91 швајцарци и 9 македонци.

 

Тоа што е посебно занимливо  за хорот, е што во својот репертоар имаат неколку македонски народни песни во хорска адаптација, а истите ги изведуваат на нивните наспати на секаде каде што ќе настапуваат.

 

     v  Настапот на хорот во Скопје ќе се одржи на 19.09.2014 од 20h00 во домот на АРМ,

v  Настапот на хорот во Струмица ќе се одржи на, 22.09.2014 од 20h00 во култирниот дом Антон Панов.


Последни вести!

Друштвото Македонија Ешалан и оваа година успешно го организира дочекот на традиционалната Мала Нова Година со традиционалното барање на паричката, кое како и секоја година предизвикува голем интерес кај гостите.
И оваа година посетата беше рекордна.
На вечерта присуствуваа преку 500 особи.
За разлика од претходните години, се забележа присуство на повеќе лица од другите нации.
И онака добрата атмосфера и уште повеќе беше збогатена со членовите на групата Јупитер, со реномирата пејачка на народни песни Ленче Дедејска и незаменливиот Горан Кукиќ.
После церемонијата на кршењето на погачата и богата лотарија со главна премија телевизор, славењето продолжи до малите утрински часови.
Друштовото уште сега ве очекува за следната 2015 Година.Кликнете овде за да го видите албумот на сликите од прославата...


Во недела на 15-ти декември 2013 во St-Bartelémy
се одржа гала ручекот со локалната самоуправа....повеќе... 

Дочек на Новата 2014 година во Швајцарија, со Групата

Јупитер на 31.12.2013 во местото Шаворне (Chavornay) на

автопатот помеѓу Ивердон (Yverdon) и Лозана (Lausanne).


Ве очекува богата лотаријаНедела, 15 септември 2013 година од 10 часот,


по повод
 8ми септември Ден на независноста на РМ,

свечен настан ИЗЛЕТ со турнир на голем фудбал.

На фудбалскиот терен во St-Barthélemy, д
обродојдени се сите што сакаат добра забава, да бидат дел од пикникот во Швајцарија, кој ќе остане незаменлив дел од македонската традиција во Швајцарија.
 Друштвото Македонија посветува големо внимание на спортот и спортските активности на својот народ, за најдобрите екипи обезбеди соодветни награди.
Секоја екипа има за награда едно печено прасе, плус едно за публиката од друштвото Македонија, по повод 8ми септември, секако проследено со традиционалата македонска песна.
Награда:    Шест печени прасиња
И во случај на лошо
време ПИКНИКОТ ќе
се одржи!
За гурманите традиционалната скара Кебапи, а за жедните од сите врсти на пијалоци.
Инфо:  www.makedonia.ch, Facebook; Makedonsko Dobrotvorno Drustvo « Makedonija » - Echallens
Резервиpaјте ја оваа дата.    Дојдете и вие!
Повелете, бидете и Вие дел од оваа прекрасна манефестација.
Денот на независноста на Република Македонија
8-ми септември свечено одбележан во Швајцарија

Во организација на друштвото Македонија-Ешалан, во присуство на делегација од Амбасадата на Република Македонија, предводена од Амбасадорот Екрем со сопругата, Градоначалникот на општина Прилеп Г-от Марјан Ристески, група на хумористи од Прилеп, придружувани од една екипа на Сител, свечено се одбележа празникот 8-ми септември.

Амбасадорот накратко потсети за историјатот и значењето на 8-ми септември, како датум од поновата историја на македонскиот народ.
Градоначалникот на општина Прилеп Г-от Марјан Ристески се осврна со поздравен говор до присутните, а хумористите со еден скеч ја разведрија веќе ведрата атмосфера во свечено украсената сала по тој повод.
Гостите поздравени со ракоплескања од членовите и симпатизерите на Друштвото Македонија-Ешалан ги испратија гостите со подароци, како сведоци за овој настан и како спомен од Друштвото Македонија-Ешалан како домаќин.

Средба со градоначалникот на општина Прилеп Господин Марјан Ристески
На ден 08.09.2013 година од 16h00 во општинската сала на (Goumoens-la-Ville, 1376),
друштвото Македонија од Echallens организира средба со Господин Марјан Ристески
по повод 8-ми септември денот на независноста на Р.Македонија.
 
Градоначалникот на општина Прилеп Марјан Ристески.

Состанокот е отворен и слободен за сите заинтересирани лица.
 
Почитувани македонци повелете да го одбележиме празникот на независноста на Р. Македонија
 
 
МДД Македонија Еchallens                                             Претседател Иван Трајков: 079 331 72 40Средба на друштвото „Македонија“ од Ешелан со Силвана Бонева пратеник во македонскиот парламент, и Ристо Манчев исто така пратеник во парламентот на Р. Македонија за Европа
 
Во организација на заедницата на македонски друштва од Швајцарија, на 08.06.2013 година во Вилмерген, се одржа културна интернационална програма, каде што заeдницата настапи со своја програма, за да се збогати прогармата на тој ден беа поканети културно уметничко друштво КИТКА од Истибања Р.Македонија, заедно со ВЕЗИЛКА женската играорна група од Баар.
 
Од голема важност е да се напомене состанокот со Силвана Бонева и Ристо Манчев.
На состанокот се нагласи важноста на македонската диаспора за своето работење насекаде во светот, а поточно овде во Швајцарија каде се чувствува лошата органзираност од страна на некои асоцијации.
Изјавата на Силвана Бонева дека заедно со пратеникот за Европа Р.Манчев во иднина ке се бара начин за подобро и по успешно организирање на диаспората, да Заедницата на македонските друштва од Швајцарија стане столб на македонското движење овде на овие простори, да се активираат друштвата кои моментално се во мирување, да им се даде поверение на лицата кои сакаат да работат и ја познаваат работата на друштвата.
Важна тема за разговор на состанокот беше зошто се формиират мали друштва? зошто се формират друштва таму каде веќе постојат друштва ? дали поединци во диаспората треба да си ги лечат своите комплекси ? дали нивните себични идеи се поголеми од ова што е македонско ? и во иднина преку пратеникот ќе мора да се преземaат мерки како оваа штетна практика да се прекине, а во иднина да се работи за Македонија.
  
Почитувани македонци, ова е наша историска шанса ако не ја искористиме во следните неколку години нема да ја имаме во некоја следна прилика.
 
Видете го патот на македонскиот народ, видете ја Р.Македонија каде оди, разбудете се од лажниот сон.
Македонската диаспора, македоските друштва овде и секаде каде што не има и се потребни на Р. Македонија, а вие размислете зошто.
 
Tрајков Иван:079 331 72 40, Костадинов Зоран:079 501 32 14


ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ДО ЧЛЕНОВИТЕ НА
 ДРУШТВОТО МАКЕДОНИЈА НА ПОЛУГОДИШНОТО СОБРАНИЕ
Заврши полугодишното собрание на друштвото Македонија од Ешелан
Во добра и пријатна атмосфера претседателот Иван Трајков го отвори состанокот на друштвото, кој накратко пред присутните членови, даде краток извештај за работата на друштвото во изминатите шест месеци од годината. Претседателот не го криеше задоволството за успешната работа на друштвото, кој во сите погледи реди добри успеси.
Благодарност до сите вас, до цело членство кои несебично и неуморно работеа за да се реализира зартаната програма на друштвото Македонија, и овој пат друштвото го докажа своето долгогодишно искуство, ја покажа својата зрелост.
Ние работиме! рече претседателот, ние со нашата програма секогаш остануваме блиску до нашиот народ, ние се трудиме нашите програми да останат верни на традицијата работевме во тој правец ќе продолжиме и понатаму. Ние сме избрани од народот, ние работиме за народот, нашите програми се пристапни за сите, тоа го докажува и големиот број на членуви во друштвото, и добрите посети на нашите програми.
Финансискиот резултат на друштвото е плод на нашето работење, ние сакаме македонците преку нашите програми да се дружат, да се негува нашата култура, да бидеме заедно, и на крајот на краиштата зошто сме денес овде, зошто сме меѓу вас се разбира за ВАС, почитувани членови, почитуивани македонци.
Ви благодарам на вниманието ви благодарам на големата присутност, ве повикувам и во следните шест месеци од годината, со иста желба со иста енергија да ја завршиме годината.
Ја подигам ова чаша со црвено македонско вино  од визбата на ДАЛВИНА, да наздравиме за успешната работа, и ве повикувам на зедничка вечера во знак на благодарност.
 
Претседател: И. Трајков                                                                                                         Еchallens, 20.05.2013ПОЛОГОДИШНО    СОБРАНИЕ
 
Дневен ред:
 
1. Извештај за пролетниот турнир 2013;
2. Предлог програма за денот на независноста на Р.Македонија 8-ми-септември;
3. Традиционален новогодишен ручек со четирите општини од регионот;
4. Караван низ Македонија 2014;
5. Разно.
  
После состанокот заедничка вечера, за успешното работење на друштвото во
изминатите шест месеци од оваа година, се разбира благодарение на ВАС.
 
 
Мото  на  состанкот:
 
Сам одлучи. Демократијата од секогаш била најдоброто нешто за решавање
на голем број недоразбирања меѓу луѓето, право на другите да одлучуваат за 
своите идеи, своите права.
 
Место на одржување на состанокот:
Refuge du Grand Bois, 1377 Oulens, во 15 часот                                           
  
Претседател:                          Секретар:
И. Трајков                               З. Костадинов
079 331 72 40                           079 501 32 14Средба на М.Д.Д Македоднија од Ешелан
со амбасадорот Рамадан Назифи.


Павле Велков и Никола Мирчев претставници на
друштвото,му се заблогаодарија на амбасадорот за неговата
посветеност и искрена соработка помегу амбасадата и
друштвото Македонија, и во знак на добрате соработка
М.Д.Д Македонија му додели благодарница во чест на
благодарност и искрена соработка.


ПРОЛЕТЕН ТУРНИР 2013
 
Заврши турнирот на друштвото Македонија од Ешален,и покрај очекувањата за лошо време ова година времето беше на страна на нашето друштво.
Големата посетеност на турнирот се базира на долгодишното постоење,и  искуството на членовите на друштвото како добри и искусни организатори.

Комплетна програма исполнета со се што му е потребно на посетителот да се чуствува пријатно на овој ден,
како што еден од видните посетители и македонец рече денешната организација има и боја и сјај,овде се чуствувам исполнет и Македонец.
Мирисот на вкусните ќебапчиња, македонска салата и покрај големата количина од 9000 ќепачиња, не беа доволно да можат сите да го осетат мирисот на македонската кујна.
Честитки до членовите на друштвото,  за своето несебично залагање.
Голема благодарност до сите спортисти и учесниците на турнирот, за фер и спортско однесување, и ова година турнирот заврши во мирна и спортска атмосфера.
Наградата со велосипед, за нај издржливо велигденско јајце, во натпреварот кршење на јајца замина во кантон Фрибург.
НАШАТА ПРОГРАМА Е СО ДУША, А НАМ  НИЕ  ПОТРЕБНА  МАКЕДОНСКА ДУША.
Претседател И.Трајков.

ГОДИШНО СОБРАНИЕ 2013

На 15.03.2013 година во Goumoens-la-Ville друштвото Македонија од Еchallens го одржа своето годишно
собрание.
Собранието го отвори претседателот Иван Трајков и даде комлетен извештај за работата и активностите на друштвото за 2012 година.
Преседателот им се заблогодари на членовите на друштвото за несебичното залагање и успешна работа на друштвото во изминатата година со желби да друштво и понатаму продолжи активно да работи и со активирање на поголем број на македонци од овие простори.
Секретарот Зоран Костадинов даде извештај за активноста на членовите и редовноста на останоците и во работата на друштвото во 2012 година и се заблогодари за добрата соработка со раководтството на друштвото и членовите на друштвото.
Благајникот на друштвото Ацо Георгиев зборуваше за финансиската состојба на друштвото за 2012 година и заедно со претседателот не го кријат задоволството за добрата финансиска состојба на касата на нашето друштво.
После генералниот извештај  од страна на раковотството на друштвото Македонија следуваше кратка пауза, период каде што присутните гости во слободен разговор ја искажуваа љубовта према друштвото и
нивното задоволство да и понатаму се залагаат за подобра работа на друштвото.
После паузата следуваше точката избор на ново работно претседателство. Присутните на состанокот очекуваа поголема заинтересираност за избор на нови луѓе кои ќе го водат друштвото во следните две години, но за жал напорната работа, одговорноста према работата, отсутноста од семејството, беа пречки што неколку од предложените кандидати да не прифатат ваква одговорност.
За претседател беше повторно избран досегашниот претседател Иван Трајков кој по статутот на друштвото има право на уште еден мандат.
За секретар останува и понатаму Зоран Костадинов.
Благајник Ацо Георгиев.
За заменик Претседател беше избран Павле Велков
Заменик секретар беше избран Зоран Танчев
Контролен одбор:
1. Спасов Лазо,
2. Тодор Ацо.

После реизборот претседателот им честита на сите ново избрани членови и ги повика сите членови активно и успешно работење во 2013 година.
И на крајот од состанокот следуваше аператив за сите присутни гости на состанокот каде што ни се придружија и хорот од местото Goumoens-la-Ville.
Битно е да се нагласи дека хорот од местото Goumoens-la-Ville ќе патува во Македонија во септември 2014 година заедно со претставници од нашето друштво.
На состанокот беа присутни и нашите сопруги кои секогаш се со нас кога ќе ни се потребни, и свесни сме дека нашата работа нема да има добри резултати без нив, значи голема благодарност до сопругите на членовите на друштвото и се надеваме дека и во 2013 година ќе бидат со нас.

Претседателот Иван Трајков го затвори соатанокот во 22h30.Триенген, недела 3 фебруари 2013

Делегација на друштвото „Македонија“ од Еchallens предводена од претседателот
Иван Трајков во недела на 03.02.2013 година, присуствуваа на годишното собрание на Македонската црковна општина Св. Наум Охридски од Триенген.

Состанокот го отвори претседателот Марјан Цветковиќ кој накратко ги информира присутните гости за работата на црквата во 2012 година, апелира до присутните да и понатаму активно да се продолжи со работата за довршување на преостанатите проекти од зартаните планови на црковната општина.

На состанокот присуствуваше и Македонската црковна општина од Лозана, која исто така накратко даде изјава за своето работење и понатамошна визија на организацијата  за поуспешно работење. Претседателот Зоран Соколовски упати апел пред присутните гости да продолжи и да се зајакне соработката помеѓу сите македонски организации во Швајцарија за поуспешно работење на сите, апелот беше поздравен и аплаудиран од присутните гости.

После состанокот домаќините понудија аператив за присутните гости, а нашето друштво искористи прилика заедно со претставниците на црковната општина од Лозана во меѓусебните разговори се договоривме за по блиска соработка од двете страни, а во иста прилика бевме поканети да земење учество на годишното собрание кој ке се одржи на 09.02.2013 година, поканата беше прифатена така да на следното собрание ќе се разговара како понатаму сите заедно да ги реализираме своите програми многу по успешно од досегашните.

М.Д.Д „Македонија“ - Еchallens                                                                                                                                         
Претседател, И.Трајков


К А Р А В А Н    Н И З    М А К Е Д О Н И Ј А   2014 
 
М.Д.Д „Македонија“ од Еchallens заедно со хорот l’Harmonie des Campagnes од местото Goumoens la Ville во Петок 01.02.2013 на заеднички состанок едногласно се усвои предлог проектот „Караван низ Македонија 2014“.
 
Машкиот хор од локалното подрачије со своите сопруги и блиски пријатели на Македонците од овој крај во септември 2014 година ќе ја посетат Македонија во период од седум дена, а во иста прилика ќе настапат со хорски песни низ неколку градови во Македонија.

 
Потребно е да се нагласи дека интересот за патување во Македонија е огромен, така да освен хорот во овој културен караван ќе отпатуваат и други заинтересирани личности од Еchallens и околината.

Тоа што е посебно занимливо  за хорот, е што во својот репертоар имаат неколку македонски народни песни во хорска адаптација, а истите ги изведуваат на нивните наспати во Швајцарија.

Бројот на пријавените досега е околу 150 посетители.
 
Во караванот на посетители освен хорските изведувачи се наоѓат и лица од врвот на политиката на Швајцарија, а исто и деловни луѓе.
 
Во придружба на овој заеднички проект ќе отпатуваат и неколку членови на друштвото Македонија заедно со своите сопруги.
Претседател, Иван Трајков - 079 331 72 40

ЗБОР ИМА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ


ПОЧИТУВАНИ,
 
СИТЕ ГОЛЕМИ ВЕТУВАЊА ПРЕМА ДРУШТВОТО СЕ ИЗНЕВЕРЕНИ ОД ПО ОДАМНА, НО НИЕ СЕПАК СМЕ ОВДЕ ВО ДРУШТВОТО ВЕРНИ, ЛОЈАЛНИ И ПРЕМА ДРУШТВОТО И ПРЕМА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД. МНОГУ ЛУЃЕ ГИ КРЕНАА РАЦЕТЕ ОД ОВАА СТАРА ОРГАНИЗАЦИЈА ОВДЕ ВО ШВАЈЦАРИЈА, НО НИЕ НЕ ГИ СПУШТАМЕ РАЦЕТЕ, СЕПАК ОСТАНАА НЕУМОРНИТЕ И ВО ИДНИНА ЌЕ ДАДЕМЕ СЕ ОД СЕБЕ ДА НАШАТА АСОЦИЈАЦИЈА ГО ПРОДОЛЖИ ЗАЦРТАНИОТ ПАТ.
 
НАШАТА ВИЗИЈА ЗА НАШЕТО РАБОТЕЊЕ Е ТРАНСПАРЕНТНА, НАШАТА ВИЗИЈА Е ЕДНОСТАВНА, ДА РАБОТИТЕ ДОЈДАТ НА СВОЕ МЕСТО, БИДЕЈЌИ ВО МИНАТОТО БЕА НАПРАВЕНИ ГОЛЕМИ ПРОПУСТИ, НИЕ САКАМЕ ДА ГИ ДОТЕРАМЕ РАБОТИТЕ ДА ДОЈДАТ НА СВОЕ МЕСТО ДА СЕ ПРЕПОЗНАВА ВИСТИНАТА И ЛАГАТА , И ЌЕ НАСТОЈУВАМЕ ДА ПРАВДАТА ВЛАДЕЕ.
 
НАШЕТО РАБОТЕЊЕ НЕМА ДА НИ ДОНЕСЕ НИКАКВИ МАТЕРИЈАЛНИ ЗАДОВОЛСТВА И НИКАКВА ЧЕСТ, МНОГУ ОД НАС ЧЕСТОПАТИ СЕ ОТСУТНИ ОД СВОЕТО СЕМЕЈСТВО, ЧЕСТОПАТИ СВОЕТО СЛОБОДНО ВРЕМЕ ГО ПОСВЕТУВААТ НА ДРУШТВОТО.
 
НИЕ НЕ РУШИМЕ, НИЕ САКАМЕ ДА ИЗГРАДИМЕ ЦВРСТА МАКЕДОНСКА ДИАЈСПОРА, КОЈА ЌЕ ЈА ПОЧИТУВА РАБОТАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ДВИЖЕЊА БАРЕМ ОВДЕ КАДЕ ЖИВЕАТ И РАБОТАТ МАКЕДОНЦИТЕ.
 
НАШИТЕ ПЛАНОВИ ДА СЕ ВКЛУЧАТ ЧОВЕКОВИТЕ ПОТЕНЦИОНАЛИ, ДА СЕ ПОДИГНЕ МОРАЛОТ КАЈ НАШИОТ НАРОД И ПОГОЛЕМ БРОЈ ДА СЕ АКТИВИРААТ ВО НАШИТЕ АКТИВНОСТИ.
 
НАШЕТО ДРУШТВО ОД СЕКОГАШ ВО СВОИТЕ ГОВОРИ ВО СВОИТЕ ПИСМА НА РАЗЛИЧНИ СОБИРИ, ГИ ПОВИКУВА СИТЕ ЗАЕДНО ВО ЕДНА ЦВРСТА ОРГАНИЗАЦИЈА, ИАКО ПОНЕКОГАШ НЕ СМЕ РАЗБЕРЕНИ, ПОНЕКОГАШ СМЕ ИСМЕАНИ, НО НИЕ НЕ ОТСТАПУВАМЕ, НИЕ ЌЕ ГРАДИМЕ, А НАШИТ НАРОД ЌЕ УЖИВА ВО НОВАТА ГРАДБА.
 
НАШИТЕ ПРОГРАМИ СЕКОГАШ СЕ СИМБОЛИЧНИ НА НАШАТА ИСТОРИЈА, НА НАШАТА КУЛТУРА, НАШИТЕ НАМЕРИ СЕ ИСКРЕНИ.
 
АЈДЕ ДА НАЈДЕМЕ НЕШТО КАДЕ ШТО МОЖЕМЕ СИТЕ ПО НЕШТО ДА ДОБИЕМЕ, АЈДЕ ДА НАЈДЕМЕ НЕШТО КАДЕ ШТО СИТЕ ЌЕ БИДАТ НА ЕДНО МЕСТО КАДЕ ШТО СИТЕ ЌЕ РАБОТАТ ЗА ИСТА ЦЕЛ - ЗА МАКЕДОНИЈА.
 
Претседател: Иван Трајков                                                                    М.Д.Д Макеоднија Ешелан
                                                                               Немојте да правите ништо
од себичност, од ривалство,
а на крајот со една цел
да уништите нешто.


Фотографии од прославата на
Стара/Нова Година 2013

Кликнете врз сликата за да ги видите
останатите слики.

Традиционален дочек на Стара Нова Година


МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ
                БОРИС ТРАЈКОВСКИ

За повеќе информации кликнете лево.
 

 ПочетокРаботно претседателствоЧленовиСемејствата на членовитеСпонзориКонтролен одборФотографииКорисни адресиКонтактАрхиваАрхива 2011 избори